مراجع و علمای حوزه علمیه قم در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به کاهش هزینه ارتباطات فضای مجازی به همراه استفاده حداکثری از فرصت‌های فضای مجازی و کاهش آسیب‌ها و تقویت زیرساخت‌ها تاکید کردند و از اهمیت این فضا در ایجاد بستر مطلوب برای شفافیت و مبارزه با فساد سخن گفتند.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدارهای خود در سفر روز پنج شنبه به قم را با حضور در جلسه کمیسیون سیاسی و اجتماعی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری آغاز کرد و بعد از آن در دیدارهای جداگانه ای با آیات علوی گرگانی، نوری همدانی همدانی، مکارم شیرازی از مراجع تقلید، سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و علی رضا اعرافی مدیرحوزه های علمیه کشور دیدار و گفت و گو کرد. دیدار وزیر ارتباطات با آیت الله مکارم شیرازی از دیگر مراجع تقلید نیز بدون حضور خبرنگاران برگزار شد

زارع پور در این سفر با تاکید بر ضرورت ایجاد قوانین و مقرارات مورد نیاز فضای مجازی از اهمیت شبکه های اجتماعی در شفافیت اداری، جلوگیری از فساد و حمایت از تولیدات داخلی سخن گفت و از راه اندازی اینترنت پاک کودک و نوجوان تا پایان سالجاری خبر داد و در جمع خبرنگاران قمی تاکید کرد که راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به اینترنت جهانی و یا مسدودسازی آن نیست.

 

آیت الله علوی گرگانی: هزینه ارتباطات فضای مجازی کاهش یابد

آیت الله سیدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید در دیدار با زارع پور با بیان اینکه باید تلاش کنیم بهترین زیرساخت های مجازی را فراهم شود، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید با کاهش هزینه های فضای مجازی امکان دسترسی با سهولت تمام مردم از این فضا را فراهم نماید.

این مرجع تقلید اظهار داشت: امید داریم در دولت سیزدهم بتوان وضع بهم ریخته کشور به نظم کامل درآمده و از شرایط کنونی خارج شود و در این مسیر باید مردم با دولت همراهی داشته باشند.

این مرجع تقلید گفت: اصلاح کشور و حل مشکلات کشور حتما دارای راه هایی است و باید به دنبال پیدا کردن راهکارهای برطرف شدن مشکلات باشیم.

آیت الله علوی گرگانی مشکلات اخیر سیستم سوخت را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: هدف دشمن از این قبیل اقدامات این است که مردم را ناراضی کند تا آنها را به خیابان بکشاند.

وی اضافه کرد: در این بین مسوولان باید تلاش کنند با اقدامات موثر و اثبات کارآیی نظام نقشه های دشمنان را خنثی کنند.

 

وزیر ارتباطات: همه زندگی مردم با فضای مجازی گره خورده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در دیدار این مرجع تقلید گفت: تمام ابعاد روزانه مردم با فضای مجازی گره خورده است و مشکلات اخیر جایگاه سوخت نشان از درهم تنیدگی زندگی مردم با فضای مجازی است.

وی بیان کرد: به دلیل وجود برخی مشکلات جو ناامیدی بر کشور حاکم است و ما در دولت تلاش می کنیم با اقدامات لازم ضمن اثبات کارآیی حاکمیت، امید را به مردم بازگردانیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:بخشی از مشکلات امروز کشور به دلیل تحریم های خارجی و بخش دیگر نیز بخاطر کم کاری های داخلی ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: فضای مجازی فرصت بی نظیری برای ایجاد شفافیت، صدور فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی، جلوگیری از فساد و غیره است.

زارع پور گفت: تلاش ما این است تا با راه اندازی طرح بزرگ شبکه ملی اطلاعات، فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی را عملیاتی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید از فرصت های شبکه های مجازی بیشترین استفاده را داشته باشیم و تهدیدات آن را در حد ممکن از بین ببریم.

آیت‌الله نوری همدانی بر استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی تاکید کرد

آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید نیز در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای معرفی اسلام باید از وسیله و ابرازهای موجود استفاده شود، گفت: فضای مجازی باید باشد چرا که بسیاری از مطالب و معارف از این طریق منتقل می‌شود.

وی اظهار کرد: در کنار استفاده از فرصت ها و ظرفیت های فضای مجازی باید در برابر آسیب های این فضا حساسیت به خرج دهیم و مانع از انتشار برخی مسائل بشویم.

وی بیان داشت: کارهای آسان را همه می توانند انجام بدهند و ما باید بتوانیم کارهای دشوار را در شرایط سخت انجام بدهیم که یکی از نمونه های بارز در این زمینه ایجاد انقلاب اسلامی توسط امام راحل بود.

زارع‌پور: فضای مجازی در افزایش شفافیت و رفع فساد موثر است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این دیدار گفت: از نظر ما فضای مجازی یک فرصت بی‌نظیر است که می‌تواند در کاهش فساد، افزایش شفافیت، حذف امضاهای طلایی وغیره بیشترین اثر را داشته باشد.

وی افزود:  برای حل مشکلات اقتصادی و سایر چالش های موجود در کشور همدلی در بین تمام نهادهای حاکمیتی ایجاد شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز داشت: مردم شریف و نجیب ایران به واسطه این مشکلات با گرفتاری هایی رو به رو هستند و باید کاری کنیم که امید به مردم بازگردد.

زارع پور خاطرنشان کرد: به واسطه سفرها و سال هایی که در خارج از کشور زندگی کرده ام می گویم، هر کدام از این مشکلاتی که برای مردم ما ایجاد شده برای سایر ملت ها حادث می شد، آن کشورها دچار چالش اساسی می شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۴ میلیون دانش آموز در کنار هزاران دانشجویان به همراه بسیاری از مشاغل و حوزه های اقتصادی امروزه از فناوری و و فضای مجازی برای پیشبرد کارهای خود استفاده می کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به عقیده ما این وزارتخانه جزء سه وزارتخانه مهم دولت است و امروز ابعاد مختلف زندگی مردم با این مساله گره خورده است.

وزیر ارتباطات: از گوشی ایرانی استفاده می‌کنم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در دیدار مدیرحوزه های علمیه گفت: از زمانی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شدم از گوشی ایرانی استفاده می کنم این در حالی است که شرکت بومی” جی ال ایکس” هم اکنون در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.

عیسی زارع پور ، افزود: روزگاری در شرکت ایرانی” جی ال ایکس” حدود ۲ هزار نفر مشغول کار بودند که هم اکنون بدلیل عدم حمایت های لازم از تولید داخل کارکنان این شرکت به ۲۰۰ نفر رسیده است.

وی در ادامه بیان کرد: حساسیت های اجتماعی نسبت به کارهای سلبی و ایجابی در حوزه فضای مجازی بسیار بالا رفته و تمام زندگی روزمره مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

زارع پور گفت: تغییر برخی ریل گذاری ها، دائقه های فرهنگی ایجاد شده و مباحث فنی عملیاتی شده در ایران طی سالهای گذشته بسیار دشوار است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا زمانی که مسوولان و نخبگان از پلتفرم های بومی استفاده نمی کنند نمی توان انتظاری از مردم داشت، یادآور شد: تغییر ذائقه های فرهنگی موجود در ایران بصورت دفعی وجود ندارد و نیازمند کارهای بلندمدت است.

زارع پور خاطرنشان کرد: اگر مسوولان و مردم همراه و همدل شوند می توانیم در تمام پلتفرم های مطرح خارجی، نسخه های بومی راه اندازی کنیم بدون اینکه کمترین اختلالی در روند خدمات ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: مونتاژ یک مساله مورد قبول در صنعت جهانی است و هم اکنون بسیاری از برندهای مطرح تلفن همراه در کشورهای دیگر مونتاژ می شود و شرکت پردازنده و فقط نسخه اصلی را در اختیار این شرکت های فراملیتی قرار می دهد.

مدیرحوزه های علمیه قم: هرشب غصه فرار مغزها را می‌خورم

مدیر حوزه های علمیه کشور نیز در دیدار زارع پور گفت: یکی از عوامل فرارمغزها از عدم وجود زیرساخت های لازم جهت فعالیت آنهاست که بخشی از این امکانات و زیرساخت ها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تعریف می شود.

آیت الله علی رضا اعرافی افزود: به دولت سیزدهم امیدهای زیادی بسته شده و باید همه در کنار هم بتوانیم انتظارات مردم را محقق کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حوزه فضای مجازی و ارتباطات از منظر فنی و ایده پردازی به همراه مباحث فرهنگی و اجتماعی نیازمند مطالعات و تحقیقات کارشناسی شده است که در موضوع دوم حوزه های علمیه می توانند در بهبود وضعیت فرهنگی حاکم بر فضای مجازی مثمر ثمر باشند.

مدیرحوزه های علمیه کشور تصریح کرد: در قالب فلسفه مضاف بسیاری از مباحث مانند فلسفه فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و سایر مباحث و مسائل جدید دنیای معاصر مورد توجه قرار گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: کاربست فناوری های جدید و پژوهش و تحقیق در علوم اسلامی از تولید تا توزیع یکی از مباحث مهمی است که می توان برای نشر معارف دینی در گستره جهانی انجام شود.

عضو فقهای شورای نگهبان رهبری خاطرنشان کرد: حرکت های بزرگی در قم و نهادهای حوزوی خارج از قم در خصوص تولید محتوا شروع شده اما این فعالیت ها به اندازه نیازها و مقتضات امروز نیست و باید توسعه یابد.

اعرافی افزود: داشتن رویکرد بین الملل اسلامی مبتنی بر ارزش های انقلابی اسلامی تواند فعالیت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلات را اثرگذارتر کند.

تولیت حرم حضرت معصومه: تمام فضای مجازی فرصت است

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز در بخشی از دیدار با زارع پور گفت: به اعتقاد ما فضای مجازی بصورت تمام فرصت است و این فضا برای پیشرفت، بهبود و سلامت کارها فرصت بسیار ارزشمندی به وجود آورده است.

وی ابراز داشت: در تمام پدیده های طبیعی و غیرطبیعی در کنار زیبایی ها و فرصت ها ممکن است آسیب و چالش هایی نیز وجود داشته باشد که باید از معضلات آن کاست.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: مقام معظم رهبری در دولت قبل بارها نسبت به سالم سازی و ساماندهی فضای مجازی به دولتمردان توصیه کردند، درخواست امروز خانواده ها این است که دولت آسیب ها و مشکلات این فضا را از بین ببرد و فضای سالمی برای جامعه به ارمغان بیاورد.

وی با اشاره به فرصت فضای مجازی در نشر معارف و معنویت، خاطرنشان کرد: عرضه معنویت حرم مطهر حضرت معصومه(س) در همین فضا برای مردم تاثیرات بسیار مطلوبی داشته است.

سعیدی تصریح کرد: باید شرایطی در فضای مجازی کشور حاکم شود که سبب فاصله بین افراد یک خانواده و یا از هم پاشیدگی آن به خاطر وجود آسیب های این فضا نشود.

 

آیت الله مکارم شیرازی: بدون اصلاح فضای مجازی هیچ مشکلی رفع نمی‌شود 

آیت ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر لزوم اصلاح و ساماندهی فضای مجازی، به نگرانی‌های موجود در این زمینه اشاره و تاکید کرد: هیچ کدام از مسائل و مشکل‌ها را جز با اصلاح فضای مجازی نمی‌توانیم حل کنیم.

این مرجع تقلید در دیدار عیسی زارع وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با اشاره به اهمیت فضای مجازی، توصیه های مهمی خطاب به وزیر ارائه کرد و اظهار داشت: ما در مساله ارتباطات و فناوری‌های جدید مشکل‌های زیادی داریم، از یک طرف اجانب و دشمنان سعی دارند از همین راه نفوذ کرده و امنیت، اقتصاد و همه چیز ما را به هم بریزند، از طرف دیگر در داخل کشور نیز افرادی سودجو هستند که تنها به درآمد خود فکر می کنند و برای آنها مهم نیست چه خطر و تهدیدی متوجه جامعه می شود.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح و ساماندهی فضای مجازی، به نگرانی های موجود در این زمینه اشاره  و تاکید کرد: هیچ کدام از مسائل و مشکل‌ها را جز با اصلاح فضای مجازی نمی‌توانیم حل کنیم اما حل کردن این‌ها یک راه حل سطحی و روزمره داشته و یک راه حل عمیق دارد که باید به صورت ریشه‌ای به دنبال درمان بود و البته ابزارهای لازم از جمله وزارت ارتباطات، آموزش و پرورش، دانشگاهها، صداوسیما، مطبوعات، تریبونهای مختلف را در اختیار داریم که با بهره گیری درست از این ابزارها می‌توانیم به حل مشکل‌ها برسیم.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با تاکید بر لزوم اهتمام جدی مسئولان برای حل مشکل‌های اقتصادی، تمامی دستگاه های اجرایی و مسئولان بخشهای مختلف را به هماهنگی هر چه بیشتر در این جهت توصیه کرد و گفت: در کنار هماهنگی، همدلی و جدیت مسئولان؛ مردم هم باید همراهی و حمایت کنند تا مشکلات حل شود؛ اگر مسئولان بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند حل مشکلات آسان تر خواهد شد.

وی اضافه کرد: ملت ما مردمانی مقاوم و پایدار هستند و سال ها تحت فشار اقتصادی و تحریم های بی نظیر دشمنان مقاومت کردند و دشمنان هم به خوبی می دانند غلبه بر این ملت آسان نیست، جالب این که در بسیاری از عرصه ها بر خلاف تصور دشمنان به جای عقب گرد ملت و نظام اسلامی ما پیشرفت کرده است.

این مرجع تقلید در ادامه به ماهیت جمهوری اسلامی اشاره کرده و گفت: ما جمهوری اسلامی هستیم، هم جمهوری و اسلامی و باید هر دو جنبه را حفظ و تقویت و تکمیل کنیم، در تمامی عرصه ها از جمله ارتباطات، صدا و سیما، آموزش و پرورش و دانشگاه باید جنبه های مذهبی  و دینی رعایت شود؛ آنچه عامل اقتدار ما در برابر دشمنان شده همین دو عامل حضور مردم و عنصر ایمان و اعتقاد آنان بوده است.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: اگر در زرادخانه‌های دشمنان توپ و تانک و سلاحهای آنچنانی پیدا می‌شود، ما چیزی به نام اعتقاد به جهاد، شهادت و ولایت داریم و با اتکا بر همین عناصر می توانیم دشمن را شکست دهیم و تاکید می کنیم که نباید این سلاح به هیچ وجه کند شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: با همت مسئولان و همکاری همه مردم و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هر چه سریعتر شرایط کشور عادی و زمینه بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی و حوزه ها و رونق مجدد و بیش از پیش علمی کشور فراهم شود.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین در خصوص موقعیت ویژه فرهنگی، علمی و دینی شهر قم نکته‌های مهمی را بیان نمود و گفت: قم خاستگاه انقلاب و پایگاه فقاهت و مرجعیت و شهری مذهبی و متعلق به تمام جهان اسلام و تشیع است و باید به این شهر توجه ویژه‌ای شود.

وزیر ارتباطات: اینترنت کودک و نوجوان تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این دیدار با تاکید بر راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان تا پایان سال، گفت: در اینترنت کودک و نوجوان آسیب‌های موجود در فضای مجازی وجود نخواهد داشت و زیرساخت لازم برای استفاده پاک از اینترنت ایجاد می‌شود اما استفاده از آن برای خانواده‌ها اختیاری است.

وی افزود: هدف غایی وزارتخانه در دوره جدید این است که بتواند فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی را راه اندازی کند، همچنین تحقق شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت فضای مجازی برای رفع نیازهای مردم با استفاده از سرویس های داخلی با سرعت و کیفیت مناسب نیز بصورت جدی دنبال می شود.

زارع پور اظهار داشت: فناروی اطلاعات و فضای مجازی فرصتی برای حل مشکلات کشور و ارتقای کارآمدی است و در این راستا دولت الکترونیک برای افزایش کارآیی و کاستن از فساد و افزایش شفافیت صرفا با ایجاد این زیرساخت ها محقق می شود.

وی فرصت های فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: اگر زیرساخت های فناوری اطلاعات در کشور تکمیل شود می توان شاهد ایجاد مشاغل زیادی در این حوزه باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ذات فضای مجازی یک پدیده اجتماعی است که به دلیل ویژگی های چنین پدیده ای همراه با برخی تبعات و آسیب ها است اما نگاه ما بر این فضا نگاه فرصت آفرینی و استفاده حداکثری از قابلیت های آن و تلطیف چالش ها و پیشگیری از آسیب هاست چرا که نگاه صفر و صدی و برخورد سلبی  در این عرصه راهگشا نیست.

وی با بیان اینکه فضای مجازی یک فضای سیال و در حال تغییر است، گفت: سطح دانش و مهارت مردم در استفاده از فضای مجازی باید به حدی برسد که مردم خودشان بدانند که نباید هر محتوا و مطلبی را مشاهده کنند.

وزیر ارتباطات: فضای مجازی باید دارای قوانین خاص خود باشد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در دیدار اعضای کمیسیون سیاسی و جتماعی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: فضای مجازی باید دارای قوانین و مقررات خاص خود باشد. هم اکنون گمنامی کاربران چالش جدی است؛ مسائل فضای مجازی در ایران هنوز حل نشده است.

وی با بیان اینکه فضای مجازی مانند یک شمشیر دولبه است، افزود: در حوزه فرهنگ سازی آسیب ها، چالش ها و فرصت های موجود در این فضاها جدی گرفته نشده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در هیج کجای دنیا فضای مجازی را به حال خود رها نمی کنند و حتی آنهایی که این فضاها را بوجود آورده  درصدد فرهنگ سازی و جلوگیری از آسیب های آن برآمده اند.

زارع پور اظهار داشت: طراحان گوگل امروزه با توجه به آسیب های موجود در این فضا اجازه هر گونه استفاده ای به نوجوانان خود نمی دهند و سازوکارهایی برای جستجوی ایمن و اخلاق مدار در آن پی ریزی کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: از نظر ما فضای مجازی یک حوزه فرصت ساز است و مزیت های آن بیشتر از آسیب ها است و این فضا امروزه با تمام ابعاد زندگی مردم گره  خورده و به ویژه بعد از شیوع کرونا حضور این فضا در زندگی مردم بیشتر شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز داشت: در دوره جدید پلتفرم ها زندگی بشر را مدیریت می کنند و حکمرانی به دست آنها افتاده است و امروز مرز کشورها جایی است که این پلتفرم ها وجود داشته و کاربر می گیرند.

شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در جمع خبرنگان قم، با بیان اینکه در شبکه ملی اطلاعات سرویس‌های پرسرعت و مطمئن داخلی به مردم ارائه خدمت خواهند کرد، گفت: شبکه ملی اطلاعات به هیچ وجه به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی و مسدودسازی نیست.

وی خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات تا افق زمانی ۱۴۰۴ راه اندازی خواهد شد و آرایش تمام وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات بر تحقق سریع این شبکه معطوف و برای این منظور شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات تشکیل شده است.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای شبکه سوخت رسانی کشور، گفت: این مشکل در کمترین زمان ممکن حل شد و شرایط به وضعیت عادی بازگشت؛ اگر شبکه ملی پرسرعت با مدیریت داخلی ایجاد شود زیرساخت های کشور در برابر حملات بیرونی بهتر مراقبت و پشتیبانی می شود.

وی خاطرنشان کرد: اپراتور کودک و نوجوان با دسترسی های خاص در دست اقدام است و در چند ماه آینده یک فضای سالم و ایمن برای کودکان طراحی خواهد شد تا خانواده ها بتوانند از این ظرفیت ها استفاده کنند.

زارع پور گفت: هم اکنون محتوا و سایت های مفید، سالم و ایمن جهت کودکان و نوجوانان ایجاد شده و خانواده ها در صورت تمایل می توانند کودکان را از این طریق به فضای مجازی متصل کنند.

وی ابراز داشت: همچنین نرم افزارهای کنترل نیز مانند سایر کشورهای دنیا برای محافظت کودکان در برابر آسیب های اجتماعی در قالب این طرح در اختیار پدر و مادرها قرار خواهد گرفت تا این افراد کمترین ضربه را از این فضا ببینند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ما فضای مجازی را فرصت می بینیم که باید در کنار استفاده از ظرفیت های آن، آسیب های موجود را هم تدبیر کنیم.

وی بیان کرد: در قالب این سفر و دیدار با علمای حوزه های علمیه و مراجع تقلید برنامه های وزارتخانه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تبیین شد و نقطه نظرات، دغدغه و و نگرانی های بزرگان حوزه در این مسائل مورد بحث قرار گرفت و برنامه های دولت جهت رفع این نگرانی ها بیان شد./

  • منبع خبر : ایرنا