سایت ماهان با وجود گذشت چند ساعت از حمله سایبری به آن هنوز به حالت عادی بازنگشته است. صبح امروز(۳۰ آبان ماه) سایت هواپیمایی ماهان مورد حمله سایبری قرار گرفت و سخنگوی این شرکت نیز حمله سایبری به ماهان را تایید کرد و گفت اطلاعاتی از این شرکت درز نکرده است.

صبح امروز بعضی از خریداران بلیت و اعضای باشگاه مشتریان هواپیمایی ماهان، پیامک و ایمیل‌هایی از این شرکت دریافت کردند که نشان‌ می‌داد گروهی هکری به این شرکت حمله سایبری کرده‌اند و در همان زمان نیز سایت این شرکت هواپیمایی از دسترس خارج شد. چند ساعت بعد حمله از طرف ماهان مورد تایید قرار گرفت اما اعلام شد اطلاعات مهمی از مشتریان این شرکت درز پیدا نکرده است.

پس از حمله به سامانه‌های اطلاعاتی هواپیمایی ماهان توسط یک گروه هکری، سایت این شرکت از دسترس خارج شد. هنوز سایت ماهان به حالت عادی خود باز نگشته است و با مراجعه به سایت ماهان پیامی مبنی بر به‌روزرسانی سیستم‌ها نمایش داده می‌شود.

چند ساعت پس از ارسال پیام‌های مختلف به مشتریان ماهان، سخنگوی این هواپیمایی،‌ حمله سایبری را تایید کرد. ذوالانواری گفت‌: « اطلاعات خاصی از شرکت به بیرون درز پیدا نکرده است. هکرها صرفا به اطلاعاتی کلی از طریق سامانه آژانس‌ها به دست آورده‌اند که فاقد اهمیت است.»

سخنگوی ماهان در مورد پروازهای این هواپیمایی نیز گفت: «همکاران ما در تلاش هستند سامانه‌های اینترنتی و بخش‌هایی را که مورد حمله قرار گرفته است در دسترس قرار دهند اما مشکل خاصی برای سامانه‌های مسافرگیری و فرودگاهی ما وجود ندارد.»

او اضافه کرد: «پس از اینکه پیامک‌ها و ایمیل‌های مذکور برای مشتریان ما ارسال شد از طریق سامانه‌های داخلی شرکت به مشتریان اطلاع دادیم که پروازها طبق برنامه قبلی انجام خواهد شد.»

در یک سال اخیر چندین حمله سایبری به سامانه‌های مختلف در ایران صورت گرفته است. آخرین مورد حمله به سامانه هوشمند سوخت بود که باعث شد دسترسی مردم به بنزین سهمیه‌ای نزدیک به یک هفته مختل شود. پیش از این نیز و در تیرماه سال جاری، حمله به سامانه‌های شرکت راه‌آهن باعث به تعویق افتادن و لغو حرکت تعدادی از قطارها در سراسر کشور شد.

  • منبع خبر : پیوست