دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست.

به نقل از مرکز ملی فضای مجازی سید ابوالحسن فیروزآبادی، در مراسم رونمایی از کتاب مجموعه قوانین و مقررات مرتبط با کسب و کارهای اینترنتی با حمایت مرکز ملی فضای مجازی و همکاری انجمن تجارت الکترونیک تهران با بیان این مطلب افزود: در عصر حاضر توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست و در صورت محدود سازی فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال، اصل ضرورت توسعه برای کشورها در صحنه رقابت جهانی انکار شده است.

وی با اشاره به توسعه فضای مجازی و تأثیر آن بر قانون گذاری و مقرره گذاری در جهان گفت: با توسعه فضای مجازی قوانین و مقررات با یک توافق کلی و اجتماعی گذاشته می‌شوند و برخلاف گذشته که قوانین نگاشته شده و سال‌ها پس از اجرا نسبت به اصلاح آن اقدام می‌شد، امروزه با تحولاتی که ایجاد شده و مشارکت و بلوغی که در جامعه وجود دارد قوانین بلافاصله به گفتمان گذاشته می‌شود بنابراین نیاز است تا به توافق جمعی لحظه‌ای برای قانون گذاری دست یابیم که این خود فصل جدیدی در حوزه حکمرانی در جهان است.

فیروزآبادی تاکید کرد: اصل مقررات زدایی یک اصل ممدوح است و یکی از وظایف مرکز ملی فضای مجازی شناخت نیاز برای قوانین جدید و اجرای این اصل و ایجاد تعادل بین مقررات زدایی و وضع مقررات مورد نیاز جدید است و مرکز ملی به این تعادل توجه دارد.

وی گفت: در حوزه‌های مالکیت معنوی و داده، حریم خصوصی، حقوق و قوانین قراردادها و دارایی‌های معنوی که هنوز در نظام بانکی کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود به دنبال قانون گذاری و مقرره گذاری هستیم و این تاخر در پذیرش آن نه تنها در ایران بلکه در جهان به دلیل فهم سیاسی در قانون گذاری و عدم توجه به تحولات اجتماعی و اقتصادی با چالش روبروست.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه چاپ کتاب در این حوزه یکی از راه‌های تسهیل این فرآیند است، تصریح کرد: باید در کنار مباحث قانون گذاری در حکمرانی به نظام توصیه که در بسیاری از کشورها اثر کارکردی بیشتری نسبت به قانون دارد توجه کنیم و نیاز است تا دستگاه‌های حقوقی در این حوزه نیز وارد شده و علاوه بر مقرره گذاری به نظام توصیه گذاری بپردازند.

وی با بیان اینکه نقدهای سازنده در حوزه سیاست‌ها، قوانین و مقررات می‌تواند به این روند کمک کند، افزود: نقدهای مثبت و سازنده ما را به سمت بالندگی و تکامل در حوزه قانون گذاری در فضای مجازی کشور رهنمود می‌کند و خوشبختانه در جامعه در سطوح مختلف در فضای مجازی شاهد نقدهای مؤثر در حوزه‌های مختلف هستیم که همین امر موجب وحدت نظری در بسیاری از حوزه‌ها شده است.

فیروزآبادی گفت: همگرایی ملی در فضای مجازی باعث شده تا بتوانیم از فرصت‌های آن به عنوان پیشران توسعه ملی بهره برداری کنیم. در این مجموعه کتاب ۱۱۹ مورد مصوبات در سه حوزه سیاست‌ها، قوانین و مقررات جمع آوری شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر