اگر اینترنت جهانی را اقیانوس یا آب‌های آزاد جهان فرض کنیم برای اینکه دارایی‌های(داده‌ها) خود را در فضایی امن نگه داریم خلیجی در این اقیانوس ایجاد کرده و با ساخت اسکله و بندر زیرساختی مطمئن برای حفظ دارایی‌های خود طراحی می‌کنیم.

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در گفتگویی گفت :

استفاده ابزاری از رسانه علیه منافع ملت‌ها
*نقش رسانه در جهان امروز را چگونه ارزیابی می‌کنید و سازمان پدافند غیرعامل در زمینه راه‌اندازی رسانه پایدار چه اقداماتی را انجام داده است؟

رسانه قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به جهت‌دهی به فکر و ذهن مردم و کارکردهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی اشاره کرد. ارتقای فناوری‌های مرتبط با رسانه و افزایش نقش رسانه در کنترل افکار عمومی تأثیرگذاری آن را در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در زمینه‌های امنیتی و دفاعی را بیشتر کرده است. هم اکنون در استراتژی بسیاری از کشورها به نقش رسانه در جهت‌دهی به افکار مردم توجه شده است. تعدادی از کشورهای پرنفوذ در رسانه از ابزارهای خود علیه منافع ملی مردم اقصی نقاط جهان استفاده می‌کنند. این موضوع تنها مختص به ایران نیست و چنین سیاستی علیه ملت‌های مختلف به‌کارگیری می‌شود. به عنوان مثال در کشور فرانسه گروهی از مخالفان دولت از سوی تعدادی از رسانه‌ها آمریکایی تحریک و ساماندهی می‌شوند.

قطعاً در کنار استفاده مؤثر و مفید از رسانه باید از آن برای فرهنگی‌سازی در موضوعات استفاده کرد و همچنین آسیب‌های این حوزه را نیز باید شناخت و از گسترش و تأثیرگذاری آن‌ها جلوگیری کرد. در همکاری مشترک سازمان پدافند غیرعامل و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش شده است که الگویی با جداسازی حوزه‌های مختلف رسانه از یکدیگر ارائه شود. البته این الگو هنوز کامل نیست و صاحبان دانش در حوزه رسانه می‌توانند آن را به دقت نقد کرده و به کامل‌تر شدن الگوی رسانه پایدار کمک کنند.

جدا کردن عوام‌گرایی(پوپولیسم) از رسانه و فضاسازی و جوسازی و دفاع از مردم و دارایی‌های آن‌ها موضوعاتی متفاوت هستند و مردم نباید فریب تبلیغات به ظاهر جذاب دشمن را بخورند. سازمان پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای به دفاع از افکار عمومی مردم دارد و برنامه‌های گوناگونی را با همکاری دستگاه‌های مختلف در این حوزه اجرا می‌کند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ارائه الگوی رسانه‌ای باتوجه به دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل در قابل سند راهبردی رسانه پایدار اشاره کرد.

لزوم راه‌اندازی زیرساخت ایمن برای حفاظت از داده‌های ملی
*اجرای برنامه‌هایی همانند «شبکه ملی اطلاعات» و «طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» چه تأثیری در کاهش خطر تهدیدات سایبری دارد؟

شبکه ملی اطلاعات در واقع برنامه‌ای با رویکرد جهانی به سمت ملی‌سازی فضای سایبری است. هم اکنون فضای سایبری دنیا یا همان اینترنت در اختیار آمریکا است همین موضوع باعث شد بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع مالکیت و حاکمیت دولت آمریکا احساس خطر کنند. بنابراین هم آمریکایی‌ها، هم اروپایی‌ها، هم چینی‌ها و سایر کشورها به‌دنبال تعریف قلمرو ملی در فضای سایبری هستند.

اگر اینترنت جهانی را اقیانوس یا آب‌های آزاد جهان فرض کنیم برای اینکه دارایی‌های(داده‌ها) خود را در فضایی امن نگه داریم خلیجی در این اقیانوس ایجاد کرده و با ساخت اسکله و بندر زیرساختی مطمئن برای حفظ دارایی‌های خود طراحی می‌کنیم. قطعاً اگر آن خلیج و اسکله با آب‌های آزاد ارتباط نداشته باشند ماهیت فعالیت به طور کامل اشتباه است. یعنی در شبکه ملی اطلاعات نیز عدم ارتباط با اینترنت جهانی امری بی‌معنا است و حتماً باید با شبکه بین‌المللی ارتباط داشته باشیم ولی باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد.

در صورتی که انواع گوشی هوشمند را در کشور طراحی و فناوری‌های مربوط به این دستگاه‌ها نظیر سیستم عامل را بومی‌سازی کنیم تسلط بر داده‌های ملی در اختیار خودمان است. بی‌توجهی به حوزه‌های شناختی و افکار عمومی آسیب‌های سنگینی را به کشور وارد می‌کند و اساس پیشگیری از چنین آسیب‌هایی استفاده از زیرساخت‌های بومی است. امروز مشاهده می‌کنیم که تمام دنیا به سمت ملی‌سازی فضای سایبری پیش می‌رود.

شبکه‌های اجتماعی آمریکایی، تهدیدی برای حاکمیت سایبری
*رویکرد جهانی در ملی‌سازی فضای سایبری نیست؟

هیچ کس دارایی و سرمایه خود را جایی نمی‌گذارد همه به آن دسترسی داشته باشد و به طور طبیعی محلی امن را برای نگه‌داری پول خود انتخاب می‌کند. در فضای سایبری هم به چنین زیرساختی امن برای حفاظت از داده‌های مردم نیاز داریم. ایمنی شبکه سایبری کشور از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که این قسمت‌ها در کنار هم قلمرو سرزمینی فضای مجازی کشورهای را مختلف را ایجاد می‌کند. برای اداره و کنترل این قلمرو باید یک نظام حکمرانی تبیین و تعریف شود. اکنون همه دنیا به‌دنبال تعریف نظام سایبری خودشان هستند و از همین رو اروپایی‌ها مجموعه قوانین زیادی را برای مقابله با تأثیرگذاری مخرب شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های آمریکایی تصویب و اجرا کرده‌اند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که شبکه‌های اجتماعی شناخته شده به دلیل نقض قوانین بین‌المللی اتحادیه اروپا بیشترین جریمه را باید بپردازند و تاکنون نیز مبالغ زیادی را پرداخت کرده‌اند. وزارت ارتباطات به عنوان نماد حاکمیت ملی در حوزه ارتباطات باید بتواند قانون و تعامل خود با شرکت‌های بزرگ فناوری را به گونه‌ای تنظیم کند که مردم به راحتی و با ایمنی کامل از سرویس‌های بین‌المللی استفاده کنند و درگیر مباحث آسیب‌زننده و تهدیدزا نشوند.

  • منبع خبر : مجازیست