وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تاکید بر اینکه به دنبال بومی‌سازی سیستم عامل نیستیم، گفـت: دسترسی آمریکا را از حذف اپلیکیشن‌های گوشی‌هایمان قطع می‌کنیم. محمدجواد آذری جهرمی امروز در یک نشست خبری در نمایشگاه الکامپ، در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی گفت: این یک سیستم عامل بومی نیست، […]

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تاکید بر اینکه به دنبال بومی‌سازی سیستم عامل نیستیم، گفـت: دسترسی آمریکا را از حذف اپلیکیشن‌های گوشی‌هایمان قطع می‌کنیم.

محمدجواد آذری جهرمی امروز در یک نشست خبری در نمایشگاه الکامپ، در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی گفت: این یک سیستم عامل بومی نیست، بلکه اندروید سفارشی‌شده است. سیستم عامل بومی از پایه با مکانیزم‌های داخلی طراحی می‌شود که البته از دولت‌های قبل هم در مرکز تحقیقات مورد توجه قرار داشته و سیستم عامل زمین که مدل سفارشی‌شده و توسعه‌داده شده از لینوکس بود ایجاد شد.

وی ادامه داد: ما به دنبال بومی‌سازی سیستم عامل نیستیم. به دنبال این هستیم که خود را در برابر تروریسم اقتصادی که یک دولت می‌تواند با تصمیمات یک‌جانبه علیه ملت ایران اقدام کند، ایمن کنیم. می‌خواهیم از کسب‌وکارهایمان دفاع کنیم و با پیگیری سفارشی شدن یک سیستم عامل، خود را در برابر تهدیدات ایزوله کنیم تا دسترسی این دولت را به حذف اپلیکیشن‌هایمان از گوشی‌ها حذف کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اگر یک روز اپلیکیشن‌های ایرانی از گوشی‌ها حذف شوند، من به عنوان وزیر ارتباطات باید پاسخگو باشم، گفت: مدل عملکردی این گوشی اینطور نیست که بخواهد دسترسی کاربران ایرانی به اپلیکیشن‌های بین‌المللی را محدود کند، همه اپ‌های بین‌المللی می‌توانند روی آن نصب شوند، اما امکان حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از آن وجود ندارد.

آذری جهرمی با بیان اینکه اکوسیستم سیستم عامل بسیار پیچیده است، افزود: در کشورهای مختلف از چین و روسیه و کره جنوبی هم پروژه توسعه سیستم عامل به دلیل پیچیدگی‌های شدید تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است، البته باید روی آن کار شود. این سیستم عامل که در حال حاضر روی گوشی‌های ایرانی وجود دارد و بعدا می‌تواند روی سایر گوشی‌ها آزمایش شود، همان اندروید است کن سفارشی شده و برخی دسترسی‌ها از آن حذف شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا سیستم عامل می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد؟ گفت: این پروژه برگ ماست در برابر زیاده‌خواهی دیگران‌. اکنون راه‌حل داریم که با تمام توان آن را پیاده‌سازی می‌کنیم و اجازه دست‌اندازی کسی به بازار داخلی خود را نمی‌دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تلاش برای تسری سیستم عامل بومی به کشورهای همسایه اظهار کرد: سیستم عامل بومی از این بابت که سه ذی‌نفع از جمله کاربرانی که تجربه استفاده دارند، تولیدکنندگان گوشی و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار دارد، موضوع پیچیده‌ای است. توسعه سیستم عامل بومی هم یکی از محورهای ماست اما اینکه اندروید سفارشی‌شده را به سایر کشورها بدهیم، در دستور کار ما نیست.

تصمیم‌گیری برای استفاده از ارز دیجیتال بر عهده وزارت ارتباطات نیست

آذری جهرمی با اشاره به تلاش برای ایجاد رمزارز بومی بیان کرد: سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری درباره هر ارزی بر عهده شورای پول و اعتبار است، مجری و بازویی اجرایی هم بانک مرکزی است. ما اعلام کردیم که یک نمونه آزمایشی از کارکرد رمزارزها استفاده می‌کنیم که تکونولوژی تولید رمزارز و مدل مفهومی آن را داخل کشور توسعه دهیم، چون ما به عنوان وزارت فناوری اطلاعات مسئول توسعه تکنولوژی هستیم.

وی ادامه داد: با حمایت مالی پست بانک پروژه را دادیم به مرکز تحقیقات که این مدل را بسازد که آنها هم ساختنت و موفقیت‌آمیز بود و چالش‌ها را به بانک مرکزی ارائه کردیم، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری که آیا ارز دیجیتال در کشور استفاده شود و یا بومی باشد یا نه بر عهده بانک مرکزی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تصمیم برای استخراج ارز دیجیتال بیان کرد: ما نظر خود را به این صورت دادیم که می‌توان در ساعات غیرپیک اقدام به استخراج ارز دیجیتال کرد که در مفهوم به معنای صادرات مجازی برق است. البته دو شرط مطرح کردیم، یک اینکه این برق در شبکه انتقال توزیع نباشد که هم اتلاف شود و هم ظرفیت شبکه را اشغال کند که برای این کار نیاز است مزارع استخراج در کنار نیروگاه‌ها باشد.

جهرمی ادامه داد: شرط دوم اینکه نرخ موثرتری برای این برق در نظر گرفته شود، زیرا این برق از آب پشت سدها و گاز هزینه می‌شود و نباید به صورت مجانی در اختیار کسانی باشد که با حاشیه سود بالا به سراغ استخراج می‌روند. در آن صورت استفاده از این تکنولوژی می‌تواند بهره‌وری اقتصادی شبکه برق را افزایش دهد.

جایگزینی VDSL با چهار برابر سرعت اینترنت

وی با بیان اینکه سیاست ما حرکت به سمت شبکه ثابت بدون مس است، گفت: به دلیل نوسانات ارزی و مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری حوزه ثابت در این مدت رویکرد موفقی نداشته است و ما نتوانستیم به اهدافی که برای شبکه ثابت ترسیم کردیم برسیم. البته توسعه پهن‌باند موبایل به روایت گزارش‌ها بسیار خوب بوده است، چون ما از تکنولوژی‌های روز دنیا برای این کار استفاده می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: سنگاپور نمره اول سرعت اینترنت را در دنیا دارد و در منازلش سرعت اینترنت از یک تا ۱۰ گیگابیت هم رسیده است درحالی که استفاده از اینترنت موبایل چندان رایج نیست؛ ما در پهن‌باند موبایل اگر بهتر از سنگاپور نباشیم، کمتر نیستیم اما توسعه شبکه ثابتمان خوب نبوده است.

آذری جهرمی با اشاره به جایگزینی VDSL به جای ADSL، بیان کرد: شرکت مخابرات ایران چهار میلیون مشترک ADSL دارد و از امروز بنا دارد سرویس سورینو را ارائه دهد که به صورت متوسط می‌تواند سرعت اینترنت را تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه افزایش دهد. این سرویس تا کابینه خط مشترک، به صورت فیبر نوری و در منطقه محل سکونت، از طریق سیم مسی ارائه می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا