دبیر کارگروه گذر به IPv۶ سازمان فناوری اطلاعات ایران به ضرورت آموزش و اطلاع رسانی برای رفع مقاومت ها و مشکلات موجود در راه گذر به IPv۶ تاکید کرد. بهروز عباس زاده – دبیر کارگروه گذر به IPv۶ -، درباره گذر از IPv۴ به IPv۶ (گذر از پروتکل حال حاضر اینترنت به پروتکل نسخه ۶) […]

دبیر کارگروه گذر به IPv۶ سازمان فناوری اطلاعات ایران به ضرورت آموزش و اطلاع رسانی برای رفع مقاومت ها و مشکلات موجود در راه گذر به IPv۶ تاکید کرد.

بهروز عباس زاده – دبیر کارگروه گذر به IPv۶ -، درباره گذر از IPv۴ به IPv۶ (گذر از پروتکل حال حاضر اینترنت به پروتکل نسخه ۶) با اشاره به طراحی نسخه فعلیIP در سال ۱۹۸۰، گفت: آن زمان کسی فکر نمی کرد که اینترنت در فاصله زمانی کوتاه (حدود ۳۰ سال) این همه کاربر در سطح دنیا پیدا کند و به دلیل اینکه آدرس های طراحی شده برای IP نسخه ۴، ۳۲ بیتی هستند و حدود چهار میلیارد و سیصد میلیون آدرس در IPv۴ وجود دارد، تقریبا این تعداد به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به پیش بینی‌های انجام شده برای سال ۲۰۲۵، افزود: در حال حاضر اتصال تجهیزات و اشیاء به به شبکه جهانی اینترنت بصورت توانی در حال افزایش است و پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۵۰ میلیارد اتصال به شبکه اینترنت وجود داشته باشد.

عباس زاده، ضرورت گذر به IPv۶ در دنیا را محدودیت تعداد آدرس‌های IPv۴ و همچنین مزیت‌های موجود در پروتکل نسخه ۶ اینترنت عنوان کرد و گفت: تمام کشورهای جهان در حال حرکت به سمت IPv۶ هستند و این موضوع در برخی از کشورها در ابتدای کار قرار دارد و در برخی از کشورها ۵۰ تا ۶۰ درصد شبکه به IPv۶ مجهز شده است و این گذر هنوز به صورت صددرصدی در کشوری انجام نشده است.

وی کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن را از کشورهایی اعلام کرد که سرعت بیشتری در مسیر گذر به IPv۶ دارند.

دبیر کارگروه گذر به IPv۶، تاکید کرد: در IPv۶ پیش بینی ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده شده تا در طراحی های مختلف شبکه در آینده مشکلاتی ایجاد نشود.

وی با اشاره به مسوولیت اجرایی سازمان فناوری اطلاعات برای گذر به IPv۶ در ایران، افزود: وزارت ارتباطات مسوولیت راهبری این موضوع را بر عهده دارد و سازمان فناوری اطلاعات به عنوان بازوی اجرایی این مسوولیت را پیش می برد.

عباس زاده درباره اقدامات انجام شده در ایران برای گذر به IPv۶ نیز با اشاره به اینکه در ایران از سال ۹۲ مطالعات این کار آغاز شده است، تصریح کرد: این حرکت از سال ۹۴ به صورت سیستماتیک ادامه پیدا کرد و ارزیابی شبکه و شناسایی مشکلاتی که برای گذر به IPv۶ وجود دارد و رفع این مشکلات، حدود سه سالی است که بخش هایی از شبکه در حال استفاده از IPv۶ است.

وی، ۳۰ درصد کل شبکه IP کشور را در حال استفاده از IPv۶ اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در شبکه IP کشور از IPv۴ و IPv۶ به صورت همزمان استفاده می شود و به اصطلاح این دو پروتکل همزیستی می‌کنند.

این کارشناس حوزه فناوری با اشاره به اینکه اپراتورهای تلفن همراه نیز در حال گذر به IPv۶ هستند، گفت: اپراتورهای همراه تا حدودی شبکه های خود را به IPv۶ مجهز کرده‌اند و در اپراتورهای ثابت، برخی تازه کار را آغاز کرده اند و برخی نیز در میانه راه هستند.

عباس زاده با اشاره به اینکه پیش بینی شده که گذر به IPv۶ تا سال ۲۰۲۵ به صورت کامل انجام می‌شود، تصریح کرد: به دلیل اینکه این کار در ایران به صورت ملی و سراسری انجام می شود به کندی پیش می رود.

وی افزود: پیاده‌سازی در فاز نخست در شبکه زیرساخت کشور و اپراتورهای بزرگ انجام شده و در حال حاضر بر روی شبکه های تجاری بزرگ (Enterprise Networks) و سازمان‌های دولتی کار می‌کنیم.

عباس زاده با بیان اینکه هر تغییری با مقاومتی همراه است، افزود: هزینه بر بودن این موضوع برای اپراتورها و برخی از سازمان‌ها، نبود آموزش مناسب در این حوزه و آگاه نبودن به مزایای IPv۶ و عدم سازگاری برخی از شبکه‌ها با IPv۶، از عمده ترین چالش های گذر از IPv۴ به IPv۶ در ایران است.

دبیر کارگروه گذر به IPv۶ با اشاره به اینکه در آینده تجهیزات ارتباطی با استاندارد IPv۶ تولید می شود، تاکید کرد: اگر از هم اکنون خود را آماده نکنیم در آینده با مشکلاتی بسیاری مواجه می شویم و جامعه IP کشور و مدیران شبکه‌ها، اپراتورها و سازمان‌ها هنوز این مشکلات را جدی نمی‌گیرند و باید مدیران، مسوولان شبکه‌ها و سازمان‌ها خود را با این موضوع همسو کنند.

وی فرهنگ سازی در این حوزه را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: از طریق رسانه ها این موضوع اطلاع رسانی و آگاهی سازی شود تا مردم، مدیران و مسوولان شبکه ها و اپراتورها نسبت به اهمیت آن آگاهی بیشتری پیدا کنند که به روزی نرسیم که شبکه های تمام جهان IPv۶ شده باشد و در ایران برای ارتباط با این شبکه ها دچار مشکل شویم.

بنا بر اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عباس زاده تاکید کرد: باید این مشکلات را پیش بینی کنیم و منتظر نباشیم که دقیقه ۹۰ کارها انجام شود.

دبیر کارگروه گذرIPv۶، درباره زمان اتمام گذر به IPv۶ در ایران نیز گفت: نمی توان پیش بینی دقیقی کرد ولی اگر سازمان ها و مدیران شبکه ها همکاری کنند تا ۲سال و نیم آینده ۷۰ تا ۸۰ درصد شبکه ما در ایران به این پروتکل مجهز می شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا