اینترنت رایگان وزیر ارتباطات در حالی برای خدمات ثابت ارائه شده که ضریب نفوذ اینترنت سیار هشت برابر ثابت است، اتفاقی که شاید به دلیل توسعه‌نیافتگی اینترنت ثابت در کشور رخ داده اما اکنون ۶۶ میلیون مشترک همراه هستند که از ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان بی‌نصیب‌ مانده‌اند. شیوع ویروس کرونا در کشور، افراد را به […]

اینترنت رایگان وزیر ارتباطات در حالی برای خدمات ثابت ارائه شده که ضریب نفوذ اینترنت سیار هشت برابر ثابت است، اتفاقی که شاید به دلیل توسعه‌نیافتگی اینترنت ثابت در کشور رخ داده اما اکنون ۶۶ میلیون مشترک همراه هستند که از ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان بی‌نصیب‌ مانده‌اند.

شیوع ویروس کرونا در کشور، افراد را به قرنطینه اختیاری در خانه تشویق کرده و افزایش ۴۰ درصدی مصرف دیتای کشور در مدت یک هفته، اتفاقی که اپراتورها خود را برای آن آماده نکرده بودند، منجربه کاهش کیفیت اینترنت شد. از طرفی بسیاری از کاربران خواستار امکاناتی از جمله اینترنت رایگان برای گذراندن این اوقات در منازل بودند؛ موضوعی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با آن موافقت کرد و از ارائه ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان ثابت خبر داد.

مقرر شد از تاریخ ۱۸ اسفند تا پایان سال، اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات ثابت، این اینترنت رایگان ۱۰۰ گیگابایتی را در اختیار مشترکان خود قرار دهند. پیش از این نیز زمانی که اعلام شد مراکز آموزشی تعطیل هستند، ‌ وزیر ارتباطات از صحبت با مدیران تلویزیون‌های اینترنتی خبر داد برای اینکه پخش مخصوص به کودکان و در برخی از آنها تمامی فیلم‌ها و سریال‌ها رایگان شود، در حالی‌که ‌ترافیک مصرفی این تلویزیون‌ها نیز نیم‌بها محاسبه خواهد شد.

اما یکی دیگر از مواردی که برای کاربران سوال ایجاد کرده، استفاده حداکثری کاربران از اینترنت موبایل و عدم برخورداری خطوط همراه از اینترنت رایگان آقای وزیر است. البته همان‌طور که وزیر ارتباطات هم اشاره کرده، علت تعلق گرفتن ۱۰۰ گیگ اینترنت، تشویق مردم به خانه‌نشینی است و این موضوع شاید با ارائه اینترنت به سیم‌کارت‌های همراه در تناقض باشد.

با وجود این در حال حاضر آمار اینترنت در کشور حاکی از ضریب نفوذ ۱۰ درصدی پهن‌باند ثابت و ضریب نفوذ ۸۰ درصدی پهن‌باند سیار در کشور است. در واقع طبق آخرین آمار منتشرشده توسط رگولاتوری، مشترکان پهن‌باند ثابت به بیش از هشت میلیون نفر رسیده‌اند و مشترکان پهن‌باند سیار به بیش از ۶۶ میلیون نفر هستند.

با توجه به اینکه در هر خانه معمولا یک خط اینترنت ثابت وجود دارد، حتی اگر میانگین هر خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم و بدین‌ترتیب حدود ۳۶ میلیون مشترک برای اینترنت خانگی را متصور شویم، باز هم این عدد حدودا نیمی از مشترکان اینترنت سیار است و اگرچه البته فلسفه بسته ۱۰۰ گیگابایتی، تشویق به خانه‌نشینی مردم بوده، اما بسیاری از افراد در منازلشان خط ثابتی ندارند که از این امکان استفاده کنند.

پیشی گرفتن خطوط همراه به خطوط ثابت اینترنت، مدت‌هاست توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت (FCP ها) مطرح می‌شود و البته در حالی که آنها معتقدند هزینه پایین اینترنت در سیم‌کارت‌های همراه، افراد را به استفاده از این خدمات ترغیب می‌کند، مسوولان معتقدند سرعت بالا و کیفیت مناسب اینترنت همراه است که باعث شده اینترنت همراه از اینترنت ثابتی که روند توسعه‌اش رو به کندی گذاشته، سبقت بگیرد.

در نهایت با توجه به اینکه اینترنت رایگان تنها برای کاربران خدمات ثابت ارائه شده است و دراصل فلسفه این بسته اینترنتی رایگان، تشویق به خانه‌نشینی مردم بوده و به همین دلیل تاکنون برنامه‌ای برای ارائه اینترنت رایگان برای سیم‌کارت‌های همراه اعلام نشده، افراد می‌توانند نسبت به دریافت این خدمات که شامل اینترنت شرکت‌های مخابرات، FCP‌ها و مودم‌های TD-LTE ایرانسل و مبین‌نت می‌شود، اقدام کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا